Ana sayfa » İstenmeyen Gebelikte Kürtaj

Kürtaj

Kürtaj istenmeyen veya normal seyrinde gitmeyen gebeliğin özel yöntemlerle sonlandırılması işlemidir. Literatürde gebelik terminasyonu, gebelik sonlandırılması, dilatasyon-küretaj şeklinde de ifade edilmektedir. Toplumumuzda kurtaj, kurtaş, küretaj (kürtaj), kürtaş, gibi ifadelerle isimlendirilmektedir.

“Kürtajı aile planlaması yöntemi olarak görmeyin!”

Kürtaj kararı verirken, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı tarafından ayrıntılı bir şekilde bilgilendirilmeniz gerekir.

İstanbul Kürtaj
Kürtaj bir çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de yasal bir işlemdir.

Bir çok ülkede olduğu gibi Türkiyede de yasal bir işlemdir. 1983 yılında kanunu onaylanmıştır.  10. haftaya kadar bu işlem kadın evli ise çiftlerin karşılıklı rızası ve imzası ile, hasta bekar ve 18 yaşın üstünde ise sadece kendi rızası ile kürtaj yaptırabilir. Yani diğer adı ile YASAL TAHLİYE  reşit kadınlarımıza tanınmış tamamen yasal ve çağdaş bir yöntemdir.

Kürtaj sadece Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından steril ve uygun koşullar altında yapılır. Türkiye de resmi olarak kullanılan düşük ilacı yoktur  ve kullanılmamaktadır. Adet gününde gecikme olduğu takdirde mutlaka yapacağınız gebelik testinin ardından, en kısa sürede bir jinekoloğa başvurmanız gerekmektedir. Asla ‘ söktürücü ‘ olarak adlandırılan ilaçlar kullanılmamalıdır. Bazı durumlarda bunlar bir takım risklere sebep olabilmektedirler.

İstenmeyen gebelikler dışında ise, tıbbi olarak devam etmeyen ya da devam etmesinin sakıncalı olduğu durumlarda da  kürtaj yapılmaktadır.

Kürtaj ne zaman yapılmalı ?

Yasal süresi 10 hafta olmasına rağmen, çok beklenmeden erken yapılan müdahale,  hem psikolojik hem de fiziksel olarak hastayı daha az etkiler. Gebeliğin devamını istemiyorsanız, lütfen en kısa sürede doktorunuza başvurun !

Kürtaj için en uygun günler beklenen adet tarihinden itibaren 7. – 21. günler arasındadır. Tabii ki uygun günün belirlenmesi yapılacak olan ultrason muayenesi sonunda belirlenir.

Kürtaj nasıl yapılır, teknikleri nelerdir ?

Kürtaj işlemi lokal anestezi ile yapılabileceği gibi, sedatif anestezi ( genel anestezinin bir türüdür)ile yapılabilir. Sedatif anestezi, hem işlem sırasında ağrı duyulmayacağı hem de işlemin hatırlanmaması açısından hem önerilen hem de tercih edilen yöntemdir.

Kürtaj mutlaka steril şartlarda yapılır. Anesteziden sonra vajina ve rahim ağzı dezenfekte edilir. Daha sonra gebeliğin büyüklüğüne ve hastanın doğum yapıp yapmadığına göre seçilen plastik kanüllerle (Carmen kanul) ve plastik enjektörle vakum yapılarak gebelik boşaltılır.Büyük gebeliklerde çok nadir olarak küret adını verdiğimiz aletlerle rahim içinin kontrolü yapılabilir.İşlem bitmesine yakın, hastaya ağrı kesici yapılır ki , uyandığında ağrı hissetmesin . İşlem 10 ile 20 dakika arasında sürer. Hastanın kendine gelip, klinikten ayrılması için de yaklaşık 30 dakikaya ihtiyacı vardır.

Ayrıca son senelerde, rahim içinde parça kalmaması için kürtaj ultrason eşliğinde yapılmaktadır.

Kürtajın riskleri

Elbette her tıbbi müdahalede olduğu gibi kürtaj işlemi sırasında veya sonrasında da bir takım problemler çıkabilir. Biz hekimler bunu en aza indirmek için işlemi anestezi ile steril şartlarda ve ultrason eşiliğinde yapmaktayız. Sonrasında verilen antibiyotik tedavisi ve 10 gün sonra yapılacak kontrol muayenesi komplikasyonları en aza indirmektedir.

Problemler neler olabilir ?

  • Enfeksiyon
  • Parça kalması
  • Gebeliğin devamı
  • Rahim delinmesi
  • Vajende veya rahimde yırtıklar
  • Rahim içinde kan birikmesi
  • Rahim içinde yapışıklık olması ( Asherman sendromu )
  • Kullanılan ilaçlara, özellikle anesteziklere karşı hassasiyet, alerji gelişmesi

Yukarıda sayılan komplikasyonlar nadir olmakla beraber karşılaşabileceğimiz durumlardır.

İşlem sonrası lütfen verilen ilaçları düzgün kullanın, 10 gün denize, havuza girmeyin, seksüel ilişkide bulunmayın. Hafif bir karın ağrısı, durup başlayan ara kanamalar, lekelenmeler olabilir.Ama ateş, şiddetli kanama, şiddetli karın ağrısı olursa mutlaka hekiminize başvurun.

Kürtajdan  30 veya 40 gün sonra normal adet olacaksınız ve bundan sonraki adet döngünüz buna göre gidecektir.
” İlk gebeliğe kürtaj yapılırsa bir daha hamile kalınmaz ”  Bu kesinlikle doğru değildir! İçiniz rahat olsun ! Tekrar istenmeyen bir gebelik yaşamamak için mutlaka doktorunuzdan yardım alın !

İstanbul’da uzmanlığım alanı doğrultusunda yasalarca belirtilen şartlarda kürtaj operasyonları yapmaktayım.

GİZLİLİK TAAHHÜTNAMESİ 

Muayenehaneye başvuru nedeniniz ve size ait kaydedilen tüm bilgiler, sizin yasal haklarız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01,08,1998,23420) tümüyle gizli tutulacaktır. Başka şahıslara hastalığınız, tedaviniz ve şikayetiniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.